II Forum Edukacyjne w Mogilnie, 16.11.2024
– Z wielką radością zapraszam do udziału w II Forum Edukacyjnym w Mogilnie – wyjątkowym wydarzeniu, które jest kontynuacją tradycji Targów Edukacyjnych organizowanych przez naszą poradnię przez ostatnie 15 lat. Forum Edukacyjne to spotkanie pełne inspiracji, wiedzy i wymiany doświadczeń, skierowane zarówno do nauczycieli, specjalistów, jak i rodziców oraz uczniów. To okazja do wspólnej dyskusji na temat aktualnych wyzwań i nowych trendów w edukacji oraz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Dążymy do tworzenia przestrzeni, w której uczestnicy mogą poszerzać swoje kompetencje, nawiązywać kontakty oraz czerpać inspiracje do dalszego działania. Serdecznie zachęcamy wszystkich, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności i wiedzę, do udziału w II Forum Edukacyjnym w Mogilnie – powiedział nam dyrektor PPP Maciej Herwart.
16 listopada o 10.00 w Magazynie Zbożowym GS w Mogilnie odbędzie się II Forum Edukacyjne pod hasłem Niezbędnik zdrowia psychicznego. Wydarzenie, organizowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Mogilnie jest wyjątkową okazją dla nauczycieli, pedagogów i specjalistów, by wzbogacić swoje kompetencje w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Forum odbędzie się pod honorowym patronatem starosty mogileńskiego Tomasza Krzesińskiego i burmistrza Mogilna Karola Nawrota oraz patronatem medialnym tygodnika Pałuki i Ziemia Mogileńska.
Goście Forum będą mieli okazję wysłuchać wykładów i warsztatów prowadzonych przez ekspertów z Instytutu Nauki Lektikon – akredytowanej placówki doskonalenia nauczycieli.
WYKŁADY
- „Dziecko w kryzysie psychicznym i emocjonalnym. Profilaktyka, reagowanie, interwencja kryzysowa”
Prowadzący: Anna Ryszka, Radosław Świergosz
W obecnych czasach coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z trudnościami psychicznymi. Prelekcja będzie poświęcona rozpoznawaniu kryzysów emocjonalnych u młodych osób, skutecznym działaniom profilaktycznym oraz sposobom na interwencję kryzysową. Pozwoli uczestnikom na zdobycie narzędzi do reagowania na sygnały ostrzegawcze i wsparcia swoich podopiecznych. - „Błędy są dowodem na to, że próbowałeś”
Prowadząca: Anna Mendela
Temat pokaże, jak ważne jest budowanie środowiska edukacyjnego sprzyjającego zdrowiu psychicznemu uczniów. Anna Mendela, doświadczona trenerka, pokaże, jak błędy mogą stać się okazją do rozwoju oraz jak nauczyciele mogą wspierać dzieci i młodzież w budowaniu odporności psychicznej i poczucia własnej wartości. Jej prelekcje cieszą się dużym uznaniem także na konferencjach OSKKO. - „O sile porozumienia bez przemocy M. Rosenberga. Jak skutecznie korzystać z języka serca w edukacji”
Prowadzący: Radosław Świergosz
Język serca, czyli komunikacja empatyczna, to klucz do budowania dobrych relacji w szkole i poza nią. Radosław Świergosz pokaże, jak stosowanie modelu porozumienia bez przemocy (NVC) może zmienić atmosferę w klasie oraz w relacjach nauczyciel-uczeń. To wykład, który zainspiruje do wprowadzania zmian w codziennej komunikacji.
WARSZTATY TEMATYCZNE
Równolegle do wykładów będą się odbywały dwa warsztaty praktyczne:
* Scrapbooking – Pozytywne emocje – prowadzące: Katarzyna Góralczyk-Herwart – SP Gębice i Małgorzata Pachulska – PPP Mogilno. Podczas warsztatów uczestnicy stworzą wyjątkowy album w formacie A4. Warsztaty będą okazją do twórczej pracy z papierem, dekoracjami i kolorami, co pozwoli wyrazić pozytywne emocje i wzmocnić relacje z innymi uczestnikami. To doskonała przestrzeń do rozwijania kreatywności, wspólnego tworzenia i budowania pozytywnej atmosfery.
* Escape room na lekcjach powtórzeniowych – prowadząca Natalia Czarnecka – SP Trzemżal. Warsztat prezentujący metody angażującego prowadzenia powtórek materiału za pomocą scenariuszy escaperoom, co pozwala uczniom na interaktywną naukę poprzez rozwiązywanie zagadek i współpracę w grupie.